Czy mogę usunąć jeden grzejnik w mieszkaniu?
Każdy z nas preferuje nieco inną temperaturę powietrza. Dla jednego 30 stopni w mieszkaniu to będą warunki idealne, a dla drugiego powyżej 20 stopni będzie już za ciepło. O ile w przypadku domu jednorodzinnego dostosowanie temperatury w pomieszczeniach do gustu członków rodziny nie powinno nastręczać specjalnych problemów, o tyle mieszkańcy budynków wielorodzinnych są w tej kwestii mocno ograniczeni.\
Ogrzewanie w bloku to sprawa wszystkich mieszkańców
A dlaczego? Otóż nawet jeśli postanowię zdemontować grzejnik w moim mieszkaniu i w zimę uchylać okno każdego wieczoru, to nie uzyskam tej temperatury jaka panuje na zewnątrz. Dlaczego? Ponieważ sąsiedzi z dołu, góry czy boków grzeją u siebie i ciepło z ich mieszkań po prostu przedostaje się także do nas. Z tego względu my możemy mieć wciąż za ciepło, a sąsiedzi płacić wyższe rachunki.
Czy zdjęcie grzejnika w bloku jest legalne?
Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko w szczególnych przypadkach. Ze względu na to, że zdjęcie naszego grzejnika wpłynie bezpośrednio na koszty ponoszone przez innych lokatorów, takie działanie jest po prostu nieuczciwe.
Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli dla przykładu nie potrzebujemy ogrzewania w kuchni, możemy zdemontować grzejnik. Jednocześnie będziemy musieli jednak drugi taki sam grzejnik zamontować w innym pomieszczeniu (na przykład salonie), aby moc grzewcza lokalu nie uległa zmianie. W takim przypadku należy wysłać do spółdzielni mieszkaniowej wniosek o likwidację grzejnika w kuchni i czekać na odpowiedź.
Oczywiście niekoniecznie nasz wniosek musi zostać zaakceptowany przez spółdzielnię. Wtedy jednak nie pozostaje nam nic innego jak zaprzyjaźnić się z kaloryferem.
Najnowsze komentarze