Czym jest boja i odbijacz?

Obecnie bardzo dużo ludzi decyduje się na zakup własnej łodzi. W jakim celu? Dla jednych to sposób na spędzenie wolnego czasu w samotności lub z rodziną poprzez opłynięcie jeziora czy rzeki. Jeszcze inni kupują łódkę po to, aby móc łowić ryby z niej. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku potrzebne jest pozwolenie i uprawnienia. Więc od tak nie można sobie wypłynąć. Grozi za to kra finansowa. Jak zapewne każdy wie, łódka musi mieć odpowiednie wyposażenie. Należą do nich między innymi: apteczka, knagi oraz inny osprzęt pokładowy. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym są boje i odbijacze.

Do czego służy boja i odbijacz?

Zacznijmy od tego, że to jest też bardzo ważne wyposażenie jachtu czy też łodzi. To bardzo ważne elementy bezpieczeństwa podczas postoju i manewrów. Odbijacze zwane również odbijakami, służą do ochrony burt jachtów lub statków przed uderzeniem o molo, pirs, pirs lub inne statki. Wielkość odbojnicy zależy od wielkości używanego statku. Aby zabezpieczyć boki, zwykle przywiązujemy je do balustrady. Zaczynając od najszerszego miejsca, skłoniliśmy się ku rufie. Odbijacze mają różne rodzaje: cylindryczny, kuliste, rufowe, dziobowe, pomostowe, typu pick-up, drabinki i okrągłe Jeśli chodzi o boję to przede wszystkim sprzęt pływający mocowany za pomocą stałej kotwicy lub swobodnie unoszący się – czasami wyposażony w sygnały szczytowe, reflektory, światła o określonej charakterystyce, a teraz jeszcze mniej przypominający dzwonki lub brzęczyki, ale również wyposażony w sprzęt radiowy lub radarowy. Urządzenie zasilane jest bateriami, które są regularnie wymieniane lub energią wytwarzaną przez słońce, wiatr lub fale. Niektóre lekkie boje dostarczają powietrze z zainstalowanych zbiorników.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, że posiadając własną łódź lub jacht musimy obowiązkowo wyposażyć się w boję i odbijacz. Wszystko ze względów bezpieczeństwa, tak jak było to opisane wyżej. Tylko jaki kształt wybrać? To zależy od rozmiarów łodzi.

Możesz również polubić…