Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Wybór grzejników ściennych albo ogrzewania podłogowego jest jedną z najistotniejszych decyzji, jakie musisz podjąć, gdy chcesz mieć odpowiednie instalacje w domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Niestety wiedzę o tych dwóch rodzajach ogrzewania warto czerpać tylko ze sprawdzonych źródeł. To, co ludzie piszą na forach, rzadko jest zgodne z prawdą. Często jest to po prostu ich bardzo subiektywna opinia, która niczego nie wnosi.

Czy kocioł węglowy to dobre rozwiązanie?

Jeżeli ogrzewanie podłogowe ma współpracować z kotłem na paliwo stałe, to powinien być to innowacyjny kocioł z podajnikiem oraz z dobrym sterownikiem. Konieczny jest również układ mieszający, który umożliwia nie tylko obniżenie temperatury na zasilaniu, ale również jej podniesienie po powrocie. Najprostszy kocioł zasypowy raczej nie będzie tutaj odpowiednim rozwiązaniem. Jaka powinna być temperatura wody powracającej do kotła na węgiel? Zazwyczaj producenci zalecają, żeby temperatura wody powracającej wynosiła co najmniej 65 stopni Celsjusza. Zakłada się wtedy drugi mieszacz, który miesza wodę powrotną z gorącą zasilania. Jest to trochę skomplikowany proces, który wymaga dodatkowych zmian układu grzewczego. Oczywiście, że można to zrobić przy wykorzystaniu na przykład czterodrożnego zaworu mieszającego. Jednak zawsze przez to instalacja będzie trochę bardziej skomplikowana, a co za tym idzie koszty jest stworzenia będą znacznie wyższe.

Jakie ogrzewanie w domu podłogowe czy grzejniki?

To pytanie zadaje sobie naprawdę bardzo wiele osób. Połączenie obu tych rodzajów ogrzewania staje się coraz bardziej popularnie.

Możesz również polubić…