Jakie firanki do kuchni wybrać?

Firany w pomieszczeniu kuchennym pełnią nie tylko dekoracyjną, ale i praktyczną funkcję. Dzięki nim nie widać z zewnątrz, co dzieje się w kuchni. Ponadto chronią szybę okienną przed osadzaniem się tłuszczu i brudu oraz ograniczają przedostające się promienie słoneczne. Nadają też wnętrzom wyjątkowego, przyjemnego charakteru. Jeśli szukasz pomysłu na firanki, dowiedz się, jakie firany do kuchni wybrać i czym kierować się przy ich kupnie?

Jakie firanki kuchenne wybrać?

  1. Firanki krótkie – pełnią one najczęściej rolę dekoracyjną w pomieszczeniu. Można je uzupełnić dłuższymi firanami. Wówczas pomieszczenie nabiera gustownego szyku. Takie rozwiązanie jest idealne przy kuchniach urządzonych w klasycznym stylu amerykańskim, gdzie królują białe, zdobione fronty mebli i złote dodatki.
  2. Cienka firanka to inaczej mówiąc woal. Woale są delikatnymi materiałami, które po spięciu z obu stron wyglądają bardzo schludnie i estetycznie. Woale można też przełożyć przez karnisz i fantazyjnie udrapować.
  3. Zazdrostki są to montowane na drążku krótkie firany, które znowu po latach, wracają do łask. Pięknie komponują się ze stylem country czy też wiejskim oraz rustykalnym.

 

Firanki na metry czy gotowe firany?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i wymagań. W sklepie, który prowadzi sprzedaż tego typu produktów, możemy zamówić gotową firankę. Musimy wówczas podać rozmiary naszej firanki, która ma być uszyta. Można też kupić firany posiadające standardowe rozmiary. Jeśli chcemy kupować na metry, trzeba pamiętać, że taką firankę należy obszyć, aby się nie strzępiła. Niektóre sklepy oferują najwyższej jakości firany na metry oraz usługę obszycia. Warto skorzystać z takiej propozycji. Samodzielne podkładanie, fastryga i szycie nawet przy pomocy maszyny, są dosyć pracochłonne i wymagają precyzji. Niestety, brak wprawy w obszywaniu delikatnego materiału, z jakiego zrobione są firanki, sprawia, że w efekcie będą one wyglądały nieestetycznie i niechlujnie.

Staromodne czy nowoczesne? Jaki wzór firan, będzie idealny do Twojej kuchni?

Jeśli masz kuchnię rustykalną lub vintage, możesz postawić na nieco romantyczny look. W takim pomieszczeniu bardzo dobrze prezentują się zarówno gotowe firanki do kuchni, jak i woale oraz wszystkie modele z haftami i koronkami. W kuchniach o typowo wiejskim wyglądzie można powiesić firany we wzory kwiatowe, zwierzęce lub inne motywy roślinne. Wzór zależy też od pozostałych elementów dekoracyjnych w kuchni. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z bogactwem zdobień i motywów. Stworzy to wizualny chaos i nadmiernie przytłoczy pomieszczenie kuchenne. W kuchni o charakterze rustykalnym, odnajdą się zwłaszcza firanki w pastelowych, optymistycznych barwach. Zaś do kuchni nowoczesnej, gdzie króluje stal, czerń, biel oraz współczesne aranżacje, należy wybrać firanki mniej staromodne. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wówczas firanek w geometryczne wzory, które mogą nawiązywać do posadzki. Jeżeli będą one służyły jedynie do dekoracji, można zainwestować także w uniwersalne, białe i jednolite firanki, które nawet w momencie, gdy mamy zamiar przearanżować kuchnię, będą pasowały stylistycznie do wnętrza. Szeroką ofertę firan można znaleźć na stronie https://alena-firany.pl/firany-do-kuchni.html.

Czy firany do kuchni są naprawdę praktyczne?

Firanki mają swoje niewątpliwie zalety. Jeśli mieliśmy kiedyś w domu rolety montowane do kasety, na pewno zdarzyła nam się sytuacja, gdy nie mogliśmy umyć okna, ponieważ część kasety blokowała dostęp do niektórych fragmentów szyby. Ponadto, podczas dużej wilgotności, trudno dostępne miejsca mogą pokryć się pleśnią. Pleśń, niestety często obejmuje też same rolety. Firanki natomiast, dają dostęp do całości okna, które można bez problemu umyć. Minusem firanek jest z pewnością to, że co jakiś czas trzeba je zdejmować i prać. Stanowią one jednak na tyle ciekawy element dekoracyjny, że wiele osób nie wyobraża sobie ich nie mieć w domu.

Możesz również polubić…