Jakie meble wybrać do niewielkiego mieszkania?

Ceny nieruchomości sprawiają, że spora część z nas nieco obniża swoje wymagania co do oczekiwanego metrażu mieszkania. W dużych miastach dominują mieszkania małej i średniej wielkości, które każdy chce jednak możliwie funkcjonalnie urządzić. Wybór mebli do tego typu mieszkań musi być więc maksymalnie przemyślany. Sofa, szafka, biurko, stół powinny być nie tylko dobrej jakości, estetyczne wykonane, ale przede wszystkim dopasowane do potrzeb wnętrza. 

24 sklep radzi: dobrze poznaj własne oczekiwania

Poprosiliśmy o pomoc specjalistów z 24 sklep, aby podpowiedzieli, jak przejść przez wyzwanie wyboru mebli do małego mieszkania. Pierwsza podpowiedź pojawiała się wręcz natychmiast: przemyśl dokładnie własne potrzeby. Zanim przejdziemy do etapu zamówienia, porównywania kolorów obić kanapy, w przypadku małego mieszkania warto najpierw dokładnie zaplanować efekt, jaki chcemy osiągnąć, zwizualizować sobie ustawienie poszczególnych elementów, a następnie zastanowić się, czy wymyślone rozwiązanie rzeczywiście sprawdzi się na danej powierzchni, nie będzie generować problemów np. ze swobodnym poruszaniem się, a ciągi komunikacyjne zostaną zachowane.

Funkcjonalnie

Urządzenie niewielkiej przestrzeni bywa wyzwaniem. Bardzo istotne jest bowiem stworzenie wszystkich potrzebnych stref przy jednoczesnym zachowaniu swobody poruszania się po nich. Spełnienie tych dwóch wymagań jednocześnie nie należy do najprostszych wyzwań, dlatego też warto zadbać o meble funkcjonalne i dopasowane idealnie swoim rozmiarem do wnętrza. Cenną pomocą mogą okazać się meble multifunkcjonalne i mobilne: biurko, które może pełnić funkcję stolika, ruchoma ława, łatwe w przenoszeniu siedziska, podręczne stoliki kawowe na kółkach. Możliwości jest znacznie więcej

Z lekkością

Specjaliści podpowiadają również, że urządzając niewielkie mieszkanie, warto zwrócić się przede wszystkim w kierunku mebli o lekkiej konstrukcji, smukłych, nieprzytłaczających swoich rozmiarem i konstrukcją. Te ostatnie będą optycznie jeszcze pomniejszać mieszkanie, a to przecież efekt, którego za wszelką cenę chcemy uniknąć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą:

  • meble na cienkich, smukłych nóżkach,
  • szafki, półki o lekkiej konstrukcji, stworzone z niezbyt grubych paneli,
  • meble o jasnej kolorystyce,
  • szafki, krzesła, stoły o minimalistycznej, prostej stylistyce.

Paradoksalnie nóżki mogą tutaj wiele zmienić, bo czasem nawet duże gabarytowo meble uzupełnione o ten element natychmiast wręcz tracą sporo ze swojej ciężkości.

Wykorzystaj możliwości przestrzeni

Wybierając meble do przestrzeni, warto dostrzec możliwości, jakie nam ona daje. Potrzebujesz zmieścić sporo książek w domu? Postaw na jeden duży regał, ale pociągnij go aż do sufitu. Efekt będzie spektakularny, a ty zyskasz więcej przestrzeni organizacyjnej i nie będziesz się zastanawiać, gdzie upchnąć kolejną porcję książek.

Masz sporo bibelotów? Towarzyszy ci poczucie, że non stop sporo rzeczy jest “na widoku”? W przypadku małych lub średnich mieszkań dobrze jest za wszelką cenę unikać tego typu wrażenia, ponieważ powstaje wtedy efekt zagracenia mieszkania, przytłoczenia, optycznego jego pomniejszenia. Żeby go uniknąć, możesz postawić na meble z funkcjonalnymi skrytkami, zamkniętymi szufladami i szafkami, gdzie możesz schować wszystkie niepotrzebne w danym momencie przedmioty. Kosze na zabawki, zamykane pudełka do wsunięcia na półki to także dobre rozwiązania, które pozwalają skutecznie bronić się przed zagraceniem przestrzeni, a jednocześnie sprawiają, że wszystko, czego potrzebujesz, jest pod ręką.

Możesz również polubić…