Jakie szafki i komody wybrać aby pasowały do wystroju?
Sypialnia ostoja naszego domu
Sypialnia to miejsce odpoczynku, relaksu, wyciszenia. Ale sypialnia to nie tylko łóżko i stolik nocny. Dla wielu osób sypialnia jest również garderobą. A jeżeli nie garderobą to przynajmniej miejscem, gdzie można przechowywać ubrania, pościel lub inne “drobiazgi”. Dodatkowe meble nie wpływają niekorzystnie na design sypialni, mogą natomiast dobrze się z nią komponować. Pod warunkiem, że dobrze wybierzemy.
Komody w sypialni
Dobrze dobrana komoda w sypialni to komoda, która nie przytłacza designem i rozmiarem. Wybierając wymiary mebla, kierujmy się wymiarami wnętrza. Szuflady powinny swobodnie się wysuwać, a sama komoda nie zastawiać przejścia do łóżka lub drzwi. Masywne komody też nie będą wyglądały w sypialni korzystnie. Złotym środkiem zdają się być komody i komódki wizualnie lekkie, pojemne. Może wybierzemy takie na drewnianych nóżkach, w stylu skandynawskim?
Komoda do sypialni nie powinna wyglądem dominować we wnętrzu. Po pierwsze dlatego, że sypialnia to miejsce wyciszenia i wszelkie krzykliwe zdobienia lub kolory nie pasują do koncepcji sypialni. Po drugie to zazwyczaj łóżko jest punktem centralnym sypialnianego wnętrza i to ono przyciąga uwagę. Tę drugą zasadę można jednak omijać, w końcu przewrotność i nieoczywiste rozwiązania to typowe cechy indywidualnych autorskich aranżacji.
A kolorystyka? Najlepsza będzie neutralna, biele, szarości, kolory drewna. Nie chodzi o nudę, ale o stonowane barwy, które nie będą ograniczały zmian aranżacji w przyszłości, a jednocześnie zapewnią nam komfort na co dzień.
Szafy w sypialni
Szafa to mebel, który w sypialni stoi wcale nie tak rzadko. Wiele osób mieszka w bloku, często na małym metrażu, co przekłada się na funkcjonalne wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest oszczędność miejsca, a takie zapewnia nam szafa z drzwiami przesuwnymi. Również celnym rozwiązaniem jest szafa wykonana na zamówienie, wysokością sięgającą do sufitu. Miejsce na przechowywanie wykorzystujemy wówczas maksymalnie. Grunt to mebel smukły, ale pojemny.
Z lustrem, czy bez? I znów dopasowujemy decyzję do swojego wnętra i samych siebie. Mała sypialnia z pewnością potrzebuje optycznego powiększenia, a taką rolę spełnia między innymi lustro. Gdy ktoś nie lubi przeglądać się w lustrze, tuż po przebudzeniu, może wybrać lustro mniejsze, nie na całą szerokość i długość drzwi od szafy. To korzystny kompromis.
Praktyczne rozwiązania
Niska komoda, która pełni funkcję stolika nocnego? Rozwiązanie praktyczne, bo mamy miejsce na lampkę, a jednocześnie szufladę na książki, gazety i przedmioty, których w sypialni potrzebujemy.
Gdy dokonaliśmy zakupu komody i szafy z różnych serii, a nawet innych marek, możemy meble subtelnie połączyć detalem. Tym detalem są gałki meblowe. Takie połączenie scali wnętrze.
Gdy mamy większą sypialnię możemy pozwolić sobie na wyodrębnienie stref. Strefa odpoczynku i…no właśnie. Strefa garderoby, strefa pracy (małe biurko). I w tym właśnie mogą nam pomóc meble, a przy wyborze odpowiednich mebli, sklep z meblami – komody, nawet szafa, które będą pełniły funkcję ścianki działowej. Liczy się koncepcja.
Najnowsze komentarze