Jechać, nie jechać?
Praca w pięknym, spokojnym miejscu to marzenie wielu z nas. A gdyby tak wyjechać w Alpy? Czy wśród gór odnajdziesz upragnione szczęście? Za chwilę poznasz plusy i minusy wyjazdu do małego, ale jakże bogatego państwa, jakim jest Szwajcaria.
Kuszący szwajcarski rynek pracy
Szukając informacji na temat zarobków w tym państwie, nie znajdziemy nigdzie danych na temat płacy minimalnej. Czyżby żyło się tam tak dobrze, że władze nie muszą narzucać pracodawcom minimalnej kwoty, jaką powinni płacić swoim pracownikom? Można dojść do takich wniosków, kiedy dowiemy się, ile wynosi średnia płaca oraz ile można zarobić w danym zawodzie. Praca w Szwajcarii gwarantuje średnie zarobki na poziomie 17 000 zł miesięcznie, a im zawód wymaga wyższych kwalifikacji, tym płaca jest coraz wyższa. Nie ma się jednak co oszukiwać, że łatwo będzie odłożyć jakiekolwiek oszczędności, gdyż koszty życia w tym państwie są niewyobrażalnie wysokie.
Bogactwo nie bierze się znikąd
Według danych statystycznych, Szwajcarzy mają jeden z najdłuższych tygodni pracy w Europie. Pracownicy biurowi i przemysłowi pracują po 45h/ tygodniowo, natomiast pozostali po 50h/ tygodniowo. Na dobrą pensję trzeba się napracować. Jednakże godziny pracy mogą się nieznacznie różnić w danych kantonach. Zwyczajowo w wielu zawodach, przyjęła się także przerwa na lunch.
Plus za formalności
Szwajcaria jest państwem, który w swojej tradycji ma zapisaną neutralność, w związku z tym, nie przystąpiła także do Unii Europejskiej. Planując jednak wyjazd do tego kraju, możemy się spodziewać niewielu formalności. Wystarczy umowę o pracę i wniosek z Urzędu Imigracyjnego dostarczyć do tego organu.
Bariera językowa
Czy wiesz, że w tym małym państwie możesz się spotkać z aż czterema językami urzędowymi? Należą do nich: niemiecki, francuski, włoski i romansz. Niestety, bez opanowania podstaw przynajmniej jednego z nich, trudno Ci będzie zaadaptować się w tym kraju. Sam angielski to może być za mało…
Podjęcie pracy w obcym kraju nie może być pochopną decyzją. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, należy szukać ofert pracy w zaufanych źródłach. Nie powinna nas przede wszystkich zaślepiać opcja szybkiego wzbogacenia się bez ciężkiej pracy, ale dobre zarabianie jest owszem możliwe.
Najnowsze komentarze