Na co zwrócić uwagę przed zakupem okapu kuchennego

Remont kuchni bardzo często wiąże się z koniecznością wymiany posiadanego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługuje ten asortyment, z którego korzystamy najczęściej oraz ten o największym znaczeniu funkcjonalnym. Jednym z takich produktów są okapy kuchenne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby wybrany wariant w pełni spełniał nasze oczekiwania.

  1. Okapy kuchenne — rodzaje.
  2. Okapy kuchenne — montaż.
  3. Okapy kuchenne — funkcje.
  4. Inteligentne okapy kuchenne — trend na 2020.

Oglądając okapy kuchenne, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Istotny jest nie tylko ich wygląd zewnętrzny, ale również sposób montażu oraz wydajność. Jak więc widać parametrów jest dość dużo, a produktów dostępnych na rynku jeszcze więcej. Sprawdź jak wybrać asortyment na miarę swoich potrzeb.

Okapy kuchenne — rodzaje

Wybierając okapy kuchenne, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, gdzie ma być on zamontowany. Jest to niezwykle istotne, aby dobrać jego odpowiedni rodzaj. Najbardziej podstawowy podział okapów dzieli je na szafkowe, przyścienne oraz wyspowe. Który wariant będzie najkorzystniejszy? Wszystko zależy od tego, jak duża jest kuchnia oraz w jaki sposób zostanie wyposażona. Okapy szafkowe są najczęściej wybierane w niewielkich pomieszczeniach. Na ten wariant warto zdecydować się również wtedy, gdy mamy aneks kuchenny, ale zależy nam, aby zajął on jak najmniej miejsca. Okapy ścienne bywają z kolei bardzo ozdobne, jednak zabierają znaczną część przestrzeni. Osoby posiadające duże kuchnie chętnie decydują się na wariant wyspowy, który jest nie tylko praktyczny, ale również doskonale się prezentuje.

Okapy kuchenne — montaż

Okapy kuchenne zazwyczaj montowane są w dwojaki sposób. Pierwszy to elektryczny, który nie wymaga połączenia z wentylacją. Decydując się na to rozwiązanie, musimy wziąć pod uwagę, że konieczne jest korzystanie ze specjalnego filtra. W zależności od modelu okapu może wymagać on czyszczenia lub wymiany, co warto wziąć pod uwagę, wybierając ten wariant. Drugi sposób montażu wiąże się z koniecznością podłączenia do szybu wentylacyjnego. W ten sposób nie musimy korzystać już z dodatkowych filtrów. Nie mniej jednak rozwiązanie to może ograniczać możliwości aranżacyjne do miejsca, w którym jest szyb wentylacyjny.

Okapy kuchenne — funkcje

Okapy kuchenne pełnią dwie podstawowe funkcje. Pierwsza dotyczy eliminacji zapachów powstających podczas gotowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku kuchni otwartych na salon lub pokój dzienny. Drugą funkcją okapów jest pochłanianie tłuszczu oraz innych substancji, które wytwarzają się w trakcie gotowania. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ich osadzanie na meblach kuchennych, płytkach, czy blatach. W konsekwencji zyskujemy dom nie tylko wolny od zapachów gotowania, ale również powierzchnie, które znacznie mniej brudzą się w wyniku przygotowywania ulubionych potraw. W zależności od wybranego modelu okap kuchenny może także pełnić funkcję lampy, co jest szczególnie przydatne w urządzeniach typu wyspa.

Inteligentne okapy kuchenne — trend na 2020

Nowoczesne technologie sprawiają, że również okapy kuchenne oferują użytkownikom coraz więcej. Wśród najnowszych trendów możemy wyróżnić wyposażone w inteligentne funkcje. Tego rodzaju okapy oferuje m.in. firma Solgaz. Produkt wyróżnia funkcja automatycznego wykrywania gotowania. Okap nie tylko sam wykrywa, kiedy powinien zostać uruchomiony, ale także sam się wyłącza, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób zapominających o konieczności uruchomienia sprzętu. Interesuje Cię, co jeszcze oferują innowacyjne okapy kuchenne? Dowiedz się więcej na stronie https://solgaz.eu/.

 

Możesz również polubić…