O kim szumi las borealny

Tajga to jedno z miejsc najmniej poznanych przez człowieka. Przez wieki niedostępny drzewostan broni się przed nadmierną eksploracją przez człowieka. Zniechęca 7 miesięczną zimą (temperatura spada tu do -50˚C!), brakiem lokalnych dróg i pobliskich osad cywilizacji. Próżno szukać tu źródeł prądu elektrycznego oraz sklepów. Jednym słowem, by tu żyć na stałe, trzeba pokonać iście spartańskie warunki.

Położenie lasu borealnego

Ten rozległy pas zieleni ciągnie się przez trzy kontynenty: Azję, Europę i Amerykę Północną. Tworzą go w dużej mierze gatunki drzew iglastych, chociaż nieliczne liściaste także można znaleźć. Przez wieki formowane, skrywają pod powierzchnią liczne skarby. Tuż pod glebą są liczne złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, metali i diamentów.

Sekretne życie w lesie borealnym

Zwierzęta w tajdze występują bardzo licznie. W przeciwieństwie do innych przedstawicieli braci mniejszych, każdego dnia muszą walczyć w tej nieprzyjaznej przestrzeni. Wyposażone zostały przez naturę w grube futro, zapasy tłuszczu, pazury, dzioby i szpony. Do tego wyostrzone zmysły: słuchu i wzroku. A także niesamowita szybkość i zwinność, daje im niesamowitą siłę, by znaleźć pożywienie i schronienie.

Wśród licznej gromady, na uwagę zasługują przede wszystkim drapieżne ssaki. Nie tylko są duże, ale i w wielu innych rejonach na wiecie, zagrożone wyginięciem. Niedźwiedź brunatny, wilk, tygrys, czy ryś to gatunki, które w Polsce natrafić w większości można tylko w ogrodzie zoologicznym. Do tej rodziny zaliczyć można roślinożerne renifery i łosie. Wśród drzew, sprawnie przemieszczają się lisy, wiewiórki, gronostaje, łasice, borsuki, czy rosomaki. Ciszę przerywa śpiew sikorki, czy jemiołuszki. Ale i zauważyć można tu głuszce, krogulce, czy jastrzębie. Jeśli uda nam się dotrzeć do tajgi, warto poszukać ukrytych jezior i rzek. To prawdziwy raj dla licznych ławic. W wodzie mieszkają: jesiotr, amul, omal, sielawa, miętus, głowacz. Latem przedzieranie się przez las utrudniają uciążliwe komary i meszki.

 

Możesz również polubić…