Płyty OSB i ich funkcjonalności

Popularne płyty OSB to klasyczne materiały drewnopochodne, które na większą skalę wykorzystywane są w codziennych pracach budowlanych, wykończeniowych lub nawet do produkcji mebli. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim wysokiej jakości, cenionym właściwościom oraz niskiej cenie, która idzie w parze z tymi cechami. Materiały takie powstają ze sprasowanych ze sobą płyt wiórowych, gdzie poszczególne elementy połączone są trwałymi klejami i żywicami syntetycznymi. Płyty dzielimy ze względu na ich właściwości na cztery rodzaje o numeracji od 1 do 4, gdzie im wyższa numeracja, tym lepsza jakość i potencjalnie większe zastosowanie takich płyt. Z doświadczenia wiemy, że największą popularnością cieszą się te o numerze 3.

Gdy sprawdzimy możliwości płyt OSB to bardzo szybko odkryjemy wiele ich zalet. Przede wszystkim są one bardzo stabilne oraz posiadają stałą grubość, dzięki czemu łatwiej z nimi pracować oraz tworzyć konstrukcje przy wykorzystaniu kilku płyt. Są również bardzo odporne na uszkodzenia lub odkształcanie się. To sprawia, że powszechnie wykorzystywane są do budowania ścianek nośnych lub szkieletów budynków w metodologii budowy szkieletowej. Doskonale nadają się również na poszycie ścian lub stropów oraz podkład podłogowy. W takich miejscach jak garaż lub warsztat, płyty OSB mogą z powodzeniem pełnić funkcję właściwej podłogi.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kolejną dużą zaletą będzie łatwość obróbki płyt, dzięki czemu na szerszą skalę wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów oraz amatorów. Wyższe modele płyt OSB są dodatkowo bardziej odporne na wilgoć, a sami dedykowanymi preparatami możemy tą odporność jeszcze zwiększyć. Takie materiały z powodzeniem możemy wówczas wykorzystywać do zewnętrznego poszycia budynku lub do produkcji elementów wystroju ogrodu, takich jak domek dla dzieci, składzik na narzędzia lub buda dla psa.

Kolejna funkcjonalność, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę, to funkcja izolacyjna. Płyty OSB doskonale sprawdzają się jako wygłuszacze dźwięków oraz są pomocne w zapewnieniu dobrej izolacji termicznej budynku. Ich niska cena i bardzo dużo funkcjonalności sprawia, że ich popularność stale rośnie. Poza branżą konstrukcyjną i budowlaną, płyty OSB wykorzystywane są również do produkcji mebli właściwych lub ich szkieletów, zabawek dla dzieci lub nawet dekoracji. To tylko kilka przykładów.

Możesz również polubić…