Stół do jadalni centralnym punktem każdego mieszkania

Stół do jadalni centralnym punktem każdego mieszkania

Nie bez przyczyny to właśnie stół w jadalni jest miejscem, przy którym domownicy spotykają się najchętniej i najczęściej. Jest to głęboko zakorzenione w naszej kulturze – czy to dorośli, czy też dzieci: wszyscy szukają przy nim odpoczynku i oddechu po codziennych trudach napotykanych w szkole oraz pracy. Budowane są tam relacje, a także omawiane plany na przyszłość. Nic więc dziwnego, że praktycznie wszystkim zależy, aby mebel ten był idealnie dopasowany do całego pomieszczenia, jak i stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie lub dom.

  1. Jaki stół do jadalni wybrać?
  2. Jak dobrać stół do wielkości jadalni?
  3. Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?
  4. Stoły rozkładane do jadalni – wady i zalety.

W dzisiejszych czasach mamy szeroki dostęp do mebli reprezentujących różnorakie style oraz zastosowania. I o ile stwarza to nam wręcz nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza, niejednokrotnie może wprawić w zakłopotanie i nawet utrudnić finalny wybór. Tak też jest, jeśli chodzi o stół do jadalni. Zanim wyruszysz na jego poszukiwania, dowiedz się, jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych modeli, a także, które będą najlepszym rozwiązaniem dla wymarzonej rodzinnej jadalni…

Jaki stół do jadalni wybrać?

Żeby wybrać stół do jadalni, w pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki styl ma w niej obowiązywać. Jeśli o to nie zadbamy odpowiednio wcześniej, narazimy się na sytuację, w której całość będzie daleka od ideału, o czym zaświadczy nawet pierwszy rzut oka. Dlatego też, jeśli preferujemy klasyczne rozwiązania, zapewne dobrym pomysłem będzie kierowanie swojej uwagi w stronę drewnianych stołów, które wręcz idealnie potrafią się wkomponować w tego typu aranżacje wnętrz. Dobrą alternatywą będą też stoły do jadalni z materiału imitującego drewno, co jest skutecznym sposobem na wprowadzenie pewnych oszczędności. Z kolei preferując bardziej nowoczesne rozwiązania, kierujmy się w stronę metalowych lub też szklanych mebli. Te często są przygotowywane niemal artystycznie, co docenią wielbiciele niestandardowych wyborów.

Jednakże nie są to jedyne wytyczne, które musimy wziąć pod uwagę. Równie istotne są rozmiar, a także kształt naszego stołu…

Jak dobrać stół do wielkości jadalni?

Stół do jadalni nie może być meblem zbyt dużym, który całkowicie wypełni pomieszczenie, ale również zbyt małym, gdyż bardzo szybko zniknie wśród pozostałego wyposażenia, pozostając niezauważonym. Warto więc już od samego początku wyznaczyć dokładne miejsce, gdzie będzie się mebel znajdował, dzięki czemu unikniemy wyżej opisanego problemu. Dostępnej przestrzeni musi być wystarczająco dużo, żeby pomieścili się wszyscy domownicy, a każdy z nich miał swobodny dostęp, aby móc bez problemu usiąść, jak i odejść w dowolnie wybranym momencie. Należy również pamiętać, że nie każde mieszkanie ma możliwość przeznaczenia całego pomieszczenia na jadalnie, czym staje się kuchnia czy nawet salon. Na szczęście producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, przygotowując cały szereg produktów o zróżnicowanych rozmiarach.

Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?

Pytanie to zdaje się być odwiecznym problemem wielu osób stojących przed zadaniem kupna stołu do jadalni. Pamiętajmy, że okrągły stół do jadalni z reguły jest przeznaczony do pomieszczeń bardziej przestronnych, które skutecznie wypełni i skupi na sobie całą uwagę. Może się okazać zgubnym pomysłem umieszczenie okrągłego stołu w niewielkim pokoju, gdyż sprawi to, że będzie po prostu zbyt ciasno. Jednakże wiele osób będzie kusił jego wybór, gdyż prezentuje on wysoką atrakcyjność, zwłaszcza biorąc pod uwagę modele ze smukłą metalową nogę umiejscowioną na środku mebla.

To wszystko wcale nie oznacza, że prostokątny stół do jadalni jest wyborem nieatrakcyjnym. Bynajmniej! Cechuje się on tradycyjnością, a także szeroką dostępnością, dzięki czemu sprawdzi się w praktycznie każdej aranżacji wnętrza. Jeśli nasza jadalnia nie jest tak przestronna, z powodzeniem jeden jego bok możemy ustawić przy samej ścianie, zaoszczędzając niemało miejsca!

Stoły rozkładane do jadalni – wady i zalety

W przypadku niewielkiego metrażu naszego mieszkania stół rozkładany do jadalni jest kolejnym idealnym rozwiązaniem na zaoszczędzenie dodatkowego obszaru. Szybko i sprawnie pozwoli on nam przygotować nadprogramowe miejsca, kiedy spodziewamy się gości, czy też podczas większych imprez rodzinnych, w tym wszelkiego rodzaju świąt. Co istotne, rozkładane modele znajdziemy zarówno wśród okrągłych, jak i prostokątnych mebli, co dodatkowo powinno zachęcić osoby wciąż na nie niezdecydowane. Należy jednak pamiętać, że rozłożenie stołu każdorazowo wiąże się z koniecznością przeznaczenia większej ilości miejsca na mebel. Decydując się więc na tego typu rozwiązanie, w pierwszej kolejności bezwzględnie musimy sprawdzić, czy stół rozkładany do jadalni zmieści się w niej również po rozłożeniu. W innym przypadku będzie to funkcja zbędna, z której prawdopodobnie nigdy nawet nie skorzystamy.

 

Możesz również polubić…