Taras ozdobą naszego ogródka.

Jak już wyposażyliśmy nasz dom w piękny drewniany taras warto by pomyśleć, żeby nie kończył się nieheblowaną deską. Co więcej dobrze wykonany taras powinien mieść odpowiedni spadek, aby woda nie lała nam się do domu, tylko do ogródka. A jeszcze lepiej do pojemnika na deszczówkę. Dobre zakończenie tarasu powinno spełniać więc kilka cech. Być ładne, trwałe, funkcjonalne, ekologiczne i dawać nam odrobinę prywatności. Zwłaszcza, gdy mieszkamy na nowoczesnym osiedlu, gdzie sąsiedzi lubią zaglądać sobie do okien.

Sposób na deszcz

Podstawa to odpowiednio wykonanie izolacja przeciwwilgociowa i odpowiednie odprowadzanie wody od budynku w stronę ogrodu. Jednak nasz taras nie będzie estetyczny, jeżeli woda będzie się lała po niezabezpieczonym murze. Dlatego warto zamontować nawet niewielką rynienkę, a deszczówkę z tarasu odprowadzić do oczka wodnego lub do zbiornika na deszczówkę.

Co na górę?

A to już zależy od tego, co nam się podoba, do czego będzie służył taras i ile mamy zamiar na niego wydać. Możemy użyć płytek ceramicznych, kamienia, specjalistycznych wylewek betonowych lub drewna. Te „kamienne” pewnie będą trwalsze, ale drewniane dają niesamowity efekt i przy odpowiedniej impregnacji wytrzymają długie lata.

Odrobina intymności

A może by tak troszkę się schować? Dzisiaj developerzy zagospodarowują każdy skrawek działki. Dlatego często sąsiedzi zaglądają sobie do gródków. A czasem przyda się odrobina izolacji nawet od najbardziej przyjemnych miłych sąsiadowi. I tu z pomocą przychodzą nam drewniane ogrodzenia na tarasy. Dodatkowo mogą stanowić ciekawe uzupełnienie estetyki naszego domu.
Drugiej strony dobrym pomysłem będą tez balustradki. Szczególnie jeżeli mamy małe dzieci. Choć one i z balustradami sobie poradzą.

 Daszek

A co jak będzie nam świeciło ostre słoneczko? Wtedy przydałby się jakiś kawałek cienia. Do tego może służyć daszek. A tych mamy do wyboru do koloru. Parasole ogrodowe różnej wielkości, podwieszane płachty w formie żagla, stałe daszki czy tez rozwijane bądź rozkładane markizy. Ręcznie bądź na prąd. Do wyboru do koloru.
Także jeżeli już zdecydujemy się na taras, to nie koniec problemów. To dopiero początek. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

 

Możesz również polubić…