W jaki sposób zaprojektować kuchnię, aby spełniała oczekiwania wszystkich domowników?

Kuchnia to pomieszczenie, z którego korzystają wszyscy domownicy. Często spędzamy w nim wiele czasu, przygotowując posiłki, dlatego tak ważne jest, aby wnętrze to było dobrze wyposażone i ergonomicznie zaaranżowane tak, by spełniało oczekiwania wszystkich domowników. Jakie sprzęty powinny znaleźć się w takim wnętrzu i w jaki sposób zaprojektować kuchnię, by odpowiadała na potrzeby wszystkich użytkowników? Podpowiadamy.

Jaki sprzęt powinien znaleźć się w każdej kuchni?

Projektując kuchnię, powinniśmy zastanowić się, jakie sprzęty chcemy umieścić w takiej przestrzeni. Dobór poszczególnych urządzeń powinien być uzależniony nie tylko od naszych indywidualnych preferencji, ale także stylu, w jakim chcemy urządzić to pomieszczenie oraz jego wielkości. Bez wątpienia, wśród sprzętów AGD, które muszą znaleźć się w kuchni, wymienia się lodówkę, piekarnik i płytę grzewczą. Obecnie jednak coraz więcej osób w pomieszczeniu takim umieszcza również dodatkowe sprzęty takie jak: zmywarka, mikrofala czy dystrybutor wody do domu. Wśród mniejszych urządzeń AGD, które warto umieścić w kuchni, wyróżnia się: czajnik, toster, ekspres do kawy czy robot planetarny.

Dystrybutor wody do domu, czyli nielimitowany dostęp do wody pitnej

Aranżacja kuchni to niemałe wyzwanie, ponieważ jest to pomieszczenie, które musi spełniać oczekiwania wszystkich domowników. Jednocześnie często wnętrze to ma dość niewielkie wymiary i dlatego musimy zastanowić się, jakie elementy ułatwią nam korzystanie z kuchni, a więc koniecznie muszą się w niej znaleźć. Coraz więcej osób decyduje się na to, by umieścić w tym pomieszczeniu dystrybutor do wody do domu. Jest to urządzenie, dzięki któremu mamy stały, nielimitowany dostęp do przefiltrowanej wody pitnej.

Obecnie dostępne na rynku urządzenia oferują wodę w temperaturze pokojowej, schłodzoną, a także gorącą. Niektóre dodatkowo mogą ją nasycać dwutlenkiem węgla. Dzięki temu, decydując się na kupno takiego sprzętu, nie musimy martwić się tym, by podczas robienia zakupów spożywczych kupić odpowiednią liczbę butelek wody, aby wystarczyło jej dla wszystkich domowników. Urządzenia takie dostępne są w mniejszych wersjach nablatowych, a także większych – stawianych na podłodze, dzięki czemu można dopasować odpowiedni sprzęt do wielkości kuchni,

Projektowanie kuchni a zasada trójkąta roboczego

Żeby kuchnia spełniała oczekiwania wszystkich użytkowników, warto zaaranżować ją zgodnie z zasadą tzw. trójkąta roboczego. Opiera się ona na umieszczeniu poszczególnych stref, czyli zlewozmywaka a także kuchenki i lodówki w określonych odległościach od siebie. Powinny one wynosić od 120 do 270 cm. Stosując taki rozkład, mamy pewność, że przygotowywanie posiłków będzie dla nas bardziej komfortowe. Pamiętajmy również o tym, aby w kuchni umieścić jeszcze dwie strefy, jedną przeznaczoną na zapasy żywności, a drugą do przechowywania talerzy, garnków i innych akcesoriów.

Możesz również polubić…