Włókno sojowe w żywieniu zwierząt hodowlanych
Decydując się na hodowlę zwierząt, istotne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, w tym także tych żywieniowych. W przypadku zwierząt, które wykazują większe zapotrzebowanie na włókno pokarmowe – mowa tu o trzodzie, w szczególności o lochach, i bydle – dobrym rozwiązaniem będzie sięganie po włókno sojowe. Dzięki jego obecności w diecie można bowiem ustrzec je przed zaburzeniami metabolicznymi i nie tylko.
Sojowe włókno – czym jest?
Włókno sojowe, spotykane najbardziej w łusce sojowej, stanowi strawne włókno, które przyczynia się do wielu korzyści zdrowotnych dla zwierząt. To idealne rozwiązanie, jeżeli chce się wzbogacić mieszankę żywieniową we włókno. Łuska sojowa to natomiast mieszanka białka, suchej masy i włókna, o wilgotności dochodzącej do kilkunastu procent – udział procentowy jest różny w zależności od producenta włókna. Podawanie tego preparatu jest korzystne dla zwierząt, gdyż pozwala uzupełnić włókno w dawce, pomaga przeciwdziałać wystąpieniu wielu chorób i zaburzeń związanych z metabolizmem, a do tego jest uniwersalne – można podawać je różnym gatunkom zwierząt.
Choć najczęściej podawane jest trzodzie i bydłu, to z powodzeniem można podawać je także królikom – u których łatwostrawne włókno zapobiega wystąpieniu nadmiernego otłuszczenia i zaburzeń trawienia – jak i opasów żywionych mniej intensywnie, owiec, kóz. Jest to także alternatywne rozwiązanie w przypadku stosowania paszy treściwej u niskowydajnych krów.
Spotykana postać łuski sojowej
Najczęściej spotykaną formą jest postać sypka albo granulowana. Ta druga powstaje podczas procesu produkcji wysokobiałkowej śruty sojowej i oleju sojowego za pomocą separacji membrany z nasion soi. Zawarty w niej procent włókna jest wyższy, co przekłada się na mniejszy udział w mieszankach paszowych. Łuska sojowa może być używana jako niezależny materiał paszowy albo też jako komponent paszy.
Korzyści dla zwierząt
Stosowanie włókna sojowego wiąże się z wieloma korzyściami, głównie zdrowotnymi. Przede wszystkim jego ujęcie w diecie zwierząt pozwoli na poprawę perystaltyki jelit i usprawnienie pracy procesów trawiennych. Ponadto włókno sojowe podnosi tłuszczu w mleku i tym samym chroni na przykład bydło przed kwasicą. Nie obciąża zbytnio przewodu pokarmowego.
Dawkowanie łuski sojowej
W zależności od tego, jakim zwierzętom chce się podać łuskę sojową i tym samym włókno, różna jest gramatura tego produktu. Przykładowo w przypadku krów dojnych powinno to być do 5 kilogramów, zazwyczaj wystarczają 3 kilogramy na dobę. Dla krów zasuszonych limit ten wynosi 2 kilogramy na dobę, u opasów do 5 kilogramów.
Dostępność łuski sojowej
Na rynku spotkać można wielu producentów, którzy oferują klientom sojowe włókno zawarte w łusce sojowej do żywienia zwierząt hodowlanych. Najczęściej sprzedawane jest ono w big-bagach, na przykład o wadze 1 tony – w przypadku takiego ciężaru niektórzy producenci zapewniają dowóz pod wskazany adres. Możliwy jest także zakup mniejszych opakowań, na przykład 800-kilogramowych, a nawet 50- lub 5-kilogramowych, w zależności od zapotrzebowania hodowli. Najczęściej okres przydatności do spożycia wynosi 12 miesięcy od daty produkcji.
Najnowsze komentarze