Wykorzystanie betonu w mieszkaniu – jak wizualnie ocieplić wnętrza
Dekoracyjne zastosowanie betonu cieszy się coraz większą popularnością. Nowoczesną architekturę z jego wykorzystaniem spotykamy już nie tylko w obiektach publicznych, jak kina, biura czy uczelnie, ale również w domach jednorodzinnych. Zobacz, jak wprowadzić odrobinę świeżości w swoim wnętrzu z wykorzystaniem tego materiału oraz jak odejść od jego zimnego charakteru.
Jak przełamać chłód betonu?
Beton od lat był wykorzystywany we wnętrzach przemysłowych – dużych, zimnych i bez charakteru. Kojarzy nam się z chłodem nie tylko ze względu na zastosowanie, ale również na właściwości. Beton nagrzewa się znacznie wolniej niż inne powierzchnie i może dawać nam ochłodę podczas największych upałów. Wykorzystując beton we wnętrzu mieszkania, możemy przełamać jego surowość, wprowadzając elementy i ozdoby o ciepłej palecie barw, manewrując oświetleniem oraz stosując materiały nadające swojski i przytulny charakter.
Z jakim materiałem połączyć beton?
Beton w połączeniu z niektórymi materiałami, może stać się bardziej łagodny i słoneczny. Niewątpliwie najlepiej sprawdza się drewno, szczególnie w pełni naturalne. Jeśli masz betonową ścianę, postaw na drewnianą podłogę, blaty lub fronty, regał na książki, stolik czy nawet drobne elementy jak lampa czy ramka na zdjęcia. Podobny efekt uzyskasz, stosując cegłę, która doda swojskiego klimatu. Uważaj jednak na to połączenie, ponieważ może wywołać efekt przeładowania w sytuacji, gdy zarówno każdą, niedużą cegłę, jak i płyty betonowe będzie dzieliła duża ilość fugi. Aby temu zapobiec, wystarczy wybrać beton o większych, niepodzielonych powierzchniach.
Jak manewrować światłem?
Możesz być zaskoczony, jak duży wpływ na wygląd betonu ma barwa światła oraz kąt oświetlenia. Przemysłowy beton możesz bardzo łatwo ocieplić i przy okazji podkreślić jego fakturę, wybierając żarówki o barwie od neutralnej bieli do mocnych odcieni żółci. Postaw więc na te źródła światła, które mają temperaturę barwową powyżej 3000K. Dla porównania warto kupić również żarówki “chłodne”. Dzięki temu przekonasz się, jak wiele możesz tym ugrać.
Dobierz odpowiednie dodatki
Złote, miedziane oraz brązowe akcenty idealnie uzupełnią zimne, betonowe wnętrze, nadając mu zupełnie innego charakteru. Tekstylia w tych barwach również pomogą osiągnąć zamierzony cel, dlatego warto postawić na plecione dywany, makramy, rattanowe doniczki i kuferki oraz duża ilość zieleni. Nie zapomnij dodać osobistych akcentów. Dzięki temu przestrzeń będzie nie tylko ciepła i przyjazna, ale również jedyna w swoim rodzaju!
Beton betonowi nierówny
Nie zapominaj, że beton może być mieszanką o różnych właściwościach i jakości. Zadbaj więc, by ten którego użyjesz w swoim mieszkaniu pochodził z dobrych źródeł. Dzięki temu nie będzie się ścierał, ani pękał, zachowa swoją fakturę i wygląd na dłużej, niż jego tańsze zamienniki. Jeśli nie wiesz, gdzie zamówić beton, przyjrzyj się ofercie, jaką ma betoniarnia łódzkie. Po rozmowie z konsultantami z pewnością wybierzesz coś dla siebie.
Najnowsze komentarze