Żaluzje fasadowe — czy warto je wybrać?

Duże przeszklenia to ostatnimi czasy bardzo popularny trend jeżeli chodzi o nowoczesne budownictwo. Okna, które sięgają od podłogi, dają o wiele więcej światła, optycznie powiększają przestrzeń i przede wszystkim wyglądają bardzo efektownie. Wymagają jednak stosowania osłony, która ochroni latem przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą przed wpływem mrozu oraz czynnikami zewnętrznymi. Doskonałym rozwiązaniem na takie działania są żaluzje fasadowe. Dlaczego warto je kupić? Przekonajmy się.

Czym są żaluzje fasadowe i jaką pełnią funkcję?

Fasadowe natynkowe żaluzje to jeden z rodzajów osłon okiennych, które montowane są na zewnątrz budynków, a nie wewnątrz pomieszczenia. Charakteryzują się lekką i prostą konstrukcją, dlatego znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych i obiektach w nowoczesnym wydaniu. Żaluzje fasadowe składają się z poziomych lameli wykonanych z aluminium o różnych szerokościach i kształtach. Ich powierzchnie pokrywa się dodatkowo lakierem, który zabezpiecza je przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi.

Główną rolą żaluzji fasadowych jest oczywiście ochrona przed ekspozycją na promienie słoneczne. Akcesoria tego typu montowane w budynkach z dużymi przeszkleniami działają niemal jak izolacja termiczna, zapewniając optymalny rozkład temperatury. Takie rolety zewnętrzne nierzadko mogą pełnić również w pewnym stopniu zmniejszać przenikający do wnętrz hałas.

Argumentem za zakupem żaluzji fasadowej jest niewątpliwe to, że jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Najnowocześniejsze produkty na rynku oferują płynne sterowanie w pełni automatyczne. Nowoczesne żaluzje mogą być wyposażone również w czujniki pogodowe, które połączysz z systemem inteligentnego zarządzania domem.

Dlaczego warto montować żaluzje fasadowe?

Żaluzja fasadowa skutecznie chroni wielkoformatowe przestrzenie oraz wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem porównując do przesłon umieszczonych we wnętrzach. Dzieje się tak, ponieważ pomiędzy szybą, a powierzchnią lamel tworzy się kurtyna powietrzna, która spowalnia wymianę ciepła. Jakie korzyści możemy więc osiągnąć, kupując taki produkt jak żaluzja fasadowa dopasowana do elewacji budynku?

Chłód latem

W sezonie letnim montaż żaluzji może okazać się zbawieniem. Przede wszystkim montowane na zewnątrz zabezpieczą wnętrza przed ekspozycją na słońce. Działają na zasadzie izolatora, który pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu. To duży plus, dzięki któremu możemy odciążyć klimatyzację. Żaluzja zamontowana do fasady budynku może sprawić, że temperatura wewnątrz budynku może zostać obniżona nawet o 10°C.

Kup żaluzje fasadowe na: https://dopasujrolety.pl/zaluzje/48-zaluzje-fasadowe-natynkowe.html

Żaluzje fasadowe natynkowe — Ciepło zimą

Montaż żaluzji fasadowych może być korzystne również zimą. Przez przeszklone duże okna często ucieka ciepło, a wraz z nim pieniądze, które będziemy musieli wydać na dogrzanie wnętrza budynku. Żaluzje wykonane z trwałych lameli mogą zredukować to zjawisko i zatrzymać ciepło w pomieszczeniach, co obniży zapotrzebowanie na energię do ogrzania. Dodatkowym atutem lameli aluminiowych jest to, że są odporne na warunki atmosferyczne, cechuje je wytrzymałość i wysoka odporność.

Nowoczesny charakter żaluzji fasadowych

Nie możemy pominąć oczywiście aspektu wizualnego, który w nowoczesnym budownictwie gra pierwsze skrzypce. Żaluzje zewnętrzne wykonane są z aluminium, które zapewnia elegancki i ponadczasowy design. Doskonale prezentuje się we wnęce okiennej i dobrze komponuje się również z innymi materiałami elewacji – drewnem, cegłami, kamieniami, czy betonem.

Tym, co wyróżnia tą grupę produktów jest również to, że mogą mieć kształt litery, jaką nam się spodoba (np. zakupić żaluzje w kształcie litery C). Możemy także indywidualnie ustalić ich wymiar. Istnieje możliwość podłączenia do systemu inteligentnego domu.

Sterowanie żaluzjami fasadowymi za pomocą pilota — duża zaleta żaluzji fasadowych

Wiemy już, że żaluzje mogą chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem i doskonale wpasować się do elewacji każdego budynku. Kolejnym aspektem, o którym powinniśmy wiedzieć, jest fakt, iż występuje w nich napęd ręczny oraz automatyczny. Jeżeli pragniemy stworzyć energooszczędny ekosystem w naszym domu to niewątpliwie druga opcja, będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Możliwość współpracy z systemem automatyki pogodowej, inteligentnym system zarządzania oraz oczywiście roletami to tylko nieliczne z zalet takiego wariantu. Całość jest bardzo łatwa w obsłudze, a sterować roletami możemy za pomocą aplikacji.

Niższe rachunki – wyższe oszczędności

Żaluzje fasadowe to nie tylko nowoczesny design, ale także duże oszczędności. Rezygnacja z klimatyzacji letnią porą, czy ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem budynku zimą to dwa mocne argumenty, dzięki którym możemy sporo zaoszczędzić. Mniejsze rachunki to kolejna zaleta montażu żaluzji.

Aby jednak oszczędzać przy pomocy żaluzji fasadowych, musimy przestrzegać kilku zasad. Mianowicie w ciągu dnia zimą musimy żaluzje odsłaniać, aby do pomieszczeń wpadło jak najwięcej ilości słońca, nocą natomiast lamele należy zamknąć, aby spowolnić wymianę ciepła.

Latem żaluzje ustawiamy w takiej pozycji, aby słońce nie dostawało się do wnętrza. Nocą można je odsłonić, aby umożliwić optymalną cyrkulację powietrza.

Fasadowe natynkowe żaluzje — izolacja akustyczna

Ostatnim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest izolacja akustyczna, jaką zapewniają żaluzje. Skutecznie zmniejszają natężenie hałasu, tłumią dźwięki dochodzące z zatłoczonych ulic, zapewniając cisze i komfort w domu.

Jeżeli więc zastanawiasz się, czy inwestycja w żaluzje fasadowe jest opłacalna mamy nadzieje, że rozwijaliśmy wszelkie wątpliwości. Mimo tego, że czasami ich koszt nie jest niski (między innymi w przypadku sterowania automatycznego) to po niedługim czasie, możemy osiągnąć spore oszczędności. Ich unikalny i ponadczasowy design to prawdziwe must have w nowoczesnym budownictwie.

Możesz również polubić…