Zbawienne działanie soku z buraków ćwikłowych

Istnieje kilka rodzajów soku z buraka . Może być on produkowany zarówno z buraków czerwonych, kiszonych, jak i surowych. Specyfik ten posiada wiele właściwości prozdrowotnych i może łagodzić objawy różnych dolegliwości. Swoje zastosowanie znajduje m.in. w obniżaniu ciśnienia tętniczego, zapobieganiu demencji, pozbywaniu się wolnych rodników czy też obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi . W 100 g tego produktu znajduje się około 7,6 g węglowodanów, 0,8 g białka, 0,2 g tłuszczów oraz 0,5 g błonnika. Poza tym sok z buraka to bogate źródło witamin i minerałów, w tym: sodu, potasu, wapnia, fosforu, cynku, magnezu, żelaza i miedzi oraz witamin z grupy B, witaminy A, C i E.

Sok z buraka – pozyskiwanie i picie

W warunkach domowych, roztwór ten możemy uzyskać poprzez wyciśnięcie soku z surowego bądź kiszonego warzywa za pomocą np. wielofunkcyjnej sokowirówki. Dla osób, które gustują w gęstszych sokach, poleca się przygotowanie przecieru z buraka poprzez np. jego zblendowanie.
O tym, jak pić sok z buraka , decydują przede wszystkim nasze upodobania smakowe. Z racji tego, że ma on niezbyt przyjemny, ziemisty smak, nie każdemu może przypaść do gustu. Na szczęście jest wiele sposobów, by smak ten zneutralizować. Sok z buraka można oczywiście przyprawić chociażby solą i pieprzem według własnego uznania lub wzbogacić go sokiem z jabłka, marchwi czy pomarańczy.

Który sok jest dla mnie najlepszy?

Sprzedawane w sklepach soki dobrej jakości charakteryzują się mętnością i dobrą jakością warzyw używanych do ich produkcji. Najlepiej jest wybierać soki, które nie zostały poddane procesowi pasteryzacji . Dobry, bogaty w witaminy sok, powinien zawierać minimum 85% świeżego, dojrzałego buraka i jak najmniejszą ilość substancji słodzących. Nie powinien także posiadać w swoim składzie sztucznych barwników, konserwantów czy aromatów.

Przeciwwskazania do picia soku z buraka

Przy regularnej kuracji sokiem z czerwonego buraka, powinniśmy wiedzieć czy i jakie ryzyko działań niepożądanych występuje, gdy cierpimy na różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Ze względu na wysoką zawartość szczawianów w burakach, soku z tego warzywa nie powinny pić osoby z kamicą nerkową i dną moczanową. Niepożądane efekty uboczne preparat ten może także powodować u osób cierpiących za niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jednym z efektów ubocznych może być, np. niedociśnienie lub zabarwienie moczu na czerwono .

 

Możesz również polubić…